
КОВИД–19: Последици за икономиката на Северна Македония – доклад с автор Александар Костадинов.

Китайските инвестиции на Балканите. Анализ на Йордан Цалов и Димитър Бечев относно потенциалните рискове за ЕС.

Между Москва и Брюксел: България на газовата карта на Европа. Докладът на Пламен Димитров и Димитър Бечев анализира тенденциите на европейските пазари на природен газ и проекта за газопровод “Балкански поток” . Авторите набелязват препоръки за оптимизиране на газовата стратегия на българското правителство, насърчаване на конкуренцията на вътрешния пазар и осигуряване на по-ниски цени за домакинствата и индустрията.

Новият доклад на Института за европейски политики, озаглавен “България, ЕС и “бежанската криза” анализира актуалното състояние на българската политика в областта на предоставяне на убежище и интеграцията на бежанците. Авторите Звезда Ванкова, Валерия Иларева и Димитър Бечев очертават и списък от препоръки към държавните инстуции: да бъде приета на нова наредба в най-кратки срокове, да бъдат реосмислени приоритетите при кандидатстване за финансиране от ЕС, да се формира държавен орган, отговорен за интеграцията на бежанците, да се провеждат широки информационни кампании и консултации с местните власти и гражданите, да бъдат преустановени незаконните практики по границите.

Десет години след присъединяването на България Европейският съюз (ЕС) e в режим на оцеляване. Британският референдум от юни т.г. е свидетелство, че сме изправени пред процес на постепенна фрагментация, като отговорите на тези процеси в Брюксел, но и в София, ще определят бъдещите отношения между ЕС и България. Целта на новия доклад на Института за европейски политики е да анализира тези развития, да изведе основните рискове за България и да формулира препоръки за реакция.
Виж още:
- Яйджиев, Eastern Europe and Brexit: Avoiding an ‘ever looser union’ (EurActiv, 6 септември 2016 г.)
- Яйджиев, След Брекзит: България в Европа на няколко скорости (Терминал 3, 12 октомври 2016 г.)

Eвропейският банков съюз (ЕБС), едно от най-сериозните нововъведения, с които ЕС отговаря на финансовата и дългова криза, е вече реалност. На дневен ред е въпросът дали България трябва да се присъедини към него. Този доклад разглежда основните принципи и елементи на ЕБС, какво на практика означава за България да стане част от него, както и какви биха били последиците от това за банковия надзор, финансовия сектор, вземането на регулаторни решения и цялостната парична стратегия на България.
Виж още:
- Яйджиев, Стрес тестовете отдалечиха България от Европейския банков съюз (Mediapool, 16 явгуст 2016 г.)
- Бечев и Яйджиев, Защо България трябва да влезе в банковия съюз (Капитал, 18 юли 2015 г.)
- Яйджиев, How the EU can help Bulgaria avert another banking crisis (EU Observer, 27 април 2015 г.)